Lanxess - czym zajmuje się to przedsiębiorstwo? | Promat-Woda technologie uzdatniania wody, filtracja
Lanxess AG jest producentem specjalistycznych związków chemicznych i ma siedzibę w Kolonii.
Firma powstała w 2004 roku, przez wydzielenie przez koncern Bayer AG ze swoich struktur działalności dotyczącej produkcji środków chemicznych i części działalności dotyczącej polimerów.
Jeżeli chodzi o sprzedaż, to firma Lanxess jest jednym z największych koncernów chemicznych w Niemczech. Zajmuje się produkowaniem przede wszystkim polimerów, półproduktów oraz specjalistycznych środków chemicznych. Tworzy również kauczuk i tworzywa sztuczne.
Jednak na naszą uwagę w największym stopniu zasługują żywice jonowymienne Lewatit.
Historia koncernu Lanxess zaczęła się w 1863 roku. Wtedy została utworzona spółka Friedrich Bayer & Co. Była ona odpowiedzialna za wytwarzanie barwników syntetycznych.
W 2004 roku Bayer postanowił skoncentrować się na ochronie zdrowia i żywienia. Z tego względu wydzielił ze swoich struktur działalność dotyczącą produkcji środków chemicznych i mniej więcej jednej trzeciej działalności w zakresie polimerów.
Właśnie w ten sposób powstał niezależny podmiot o nazwie Lanxess. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza trafienie w sukces. W tym przypadku to się sprawdziło w stu procentach.
Koncern Lanxess składa się z 10 jednostek organizacyjnych, które działają w trzech segmentach produktowych.
Segment Performance Polymers zajmuje się przede wszystkim wszelkimi działaniami związanymi z kauczukiem syntetycznym oraz z tworzywami sztucznymi. Produkty wytwarzane w tym segmencie są wykorzystywane głównie przy tworzeniu opon, pasów, węży oraz elementów karoserii w branży motoryzacyjnej.
Natomiast w segmencie Advanced Intermediates działają dwie jednostki: Advanced Industrial Intermediates (AII) i Saltigo (SGO). Zajmują się one wytwarzaniem podstawowych chemikaliów.
Trzeba wspomnieć jeszcze o tym, że jednostka biznesowa Liquid Purification Technologies (LPT) jest jednym z największych na świecie dostawców produktów do uzdatniania wody.
Specjalizuje się ona w produkcji żywic jonowymiennych .Ich czołowym produktem są żywice jonowymienne Lewatit. Żywice jonowymienne są wykorzystywane do produkcji wody o parametrach które są narzucone przez technologie w różnych segmentach przemysłu. Część żywic jest wykorzystywana do odzysku niektórych cennych związków chemicznych ze środowiska reakcji lub ścieków procesowych. Inne żywice wykorzystywane są do usuwania niebezpiecznych czy szkodliwych związków ze ścieków produkcyjnych.
Dostawcy energii wykorzystują produkty tej firmy do wytwarzania wody i pary wodnej, która zasila kocioł. Najczęściej stosowane są skomplikowane systemy technologiczne z użyciem różnego rodzaju żywic pozwalające na uzyskanie wody o bardzo niewielkiej przewodności. Dzięki temu udaje się im uniknąć wielu problemów w tym korozji oraz gromadzenia się w nim kamienia.