Dysze filtracyjne- czym są? | Promat-Woda technologie uzdatniania wody, filtracja
Dysze filtracyjne to bardzo ważny element filtrów wody, które występują na przykład w stacjach uzdatniania wody albo na basenach.
Dysze filtracyjne to bardzo ważny element filtrów wody, które występują na przykład w stacjach uzdatniania wody albo na basenach.Są one komponentem zarówno filtrów ciśnieniowych, jak i grawitacyjnych.
Nie pozwalają one na przedostanie się złoża filtracyjnego, na przykład w postaci piasku lub żwiru do wody już przefiltrowanej. Chociaż zasada ich funkcjonowania z pozoru może się wydawać banalnie prosta, to w praktyce, na rynku występuje wiele rozmaitych rozwiązań często opatentowanych, i dotyczą one konstrukcji jak też sposobu działania.
W systemach drenażowych stosowane są płyty drenażowe z dyszami. Dysza składa się z głowicy, na obwodzie której nacięte są szczeliny oraz nóżki. Ze względu na kształt nazywane są grzybkami.
Produkowane wiele lat temu dysze filtracyjne, były wykonane praktycznie w całości z porcelany.
W dzisiejszych czasach praktycznie nie produkuje się dysz porcelanowych, ze względu na to, że parametry konstrukcyjne dysz porcelanowych na etapie produkcji trudne są do utrzymania. Dlatego są nieatrakcyjne cenowo a oprócz tego są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez między innymi przemieszczanie się warstw złoża filtracyjnego.
Zdecydowana większość dysz filtracyjnych wytwarzana jest z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Dysze filtracyjne stosowane są nie tylko w filtracji, ale również w kolumnach jonitowych, w kolumnach z węglem aktywnym itp. Czasami można spotkać na rynku również grzybki wyprodukowane ze stali nierdzewnej.
Do bardzo dużych atutów dysz filtracyjnych wyprodukowanych z tworzyw sztucznych należą między innymi:
Jednym z najbardziej istotnych parametrów każdej dyszy filtracyjnej jest wielkość szczelin. Nie może być ona zbyt duża, ponieważ wtedy złoże filtracyjne przedostanie się przez dyszę filtracyjną oraz trafi do już wcześniej przefiltrowanej wody.
Szczeliny w dyszy filtracyjnej nie mogą być zbyt małe, ponieważ w dużym stopniu ograniczą przepływ wody, a co za tym idzie, zmuszą pompy do cięższej pracy, co przekłada się na większe zużycie energii elektrycznej.
W rezultacie cały proces filtracji stanie się o wiele bardziej kosztowny. Podobna sytuacja będzie w przypadku przytkanych dysz filtracyjnych.
Dysze filtracyjne mogą różnić się poza wielkością szczelin również kształtem głowicy. Ten parametr powinien być również brany pod uwagę już na etapie projektowania układu drenażowego.