Filtr odwrócona osmoza - jak działa? | Promat-Woda technologie uzdatniania wody, filtracja

Strona główna/Firma/Aktualności/Filtr odwrócona osmoza - jak działa?

Filtr odwrócona osmoza - jak działa?

25 Sierpnia 2020

Do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia zazwyczaj stosuje się zestawy odwróconej osmozy, które składają się z:

  • filtra mechanicznego,
  • filtra węglowego,
  • półprzepuszczalnej membrany.
  • Filtra mineralizującego

Czasami również mineralizatora. Oczyszczona woda jest zbierana w zbiorniku, z którego pobiera się ją za pomocą osobnej wylewki zamontowanej przy zlewozmywaku.

Dzięki zjawisku odwróconej osmozy możesz cieszyć się wręcz krystaliczną wodą do picia. Filtr odwrócona osmoza zdobywa coraz większą popularność.

Taki filtr odwrócona osmoza wcale nie jest tani, ale z pewnością jest to dobra inwestycja.

Filtr odwrócona osmoza - gdzie możesz go zamontować?

Filtr odwrócona osmoza można zastosować zarówno do wody ze studni, jak i z wodociągu. Jednak w przypadku wody ze studni musi być ona najpierw oczyszczona do wymaganej jakości.

W domach jednorodzinnych tylko niewielka ilość zużywanej wody przeznaczona jest do picia. I tylko dla tego celu (woda do picia) używa się filtrów osmotycznych. Proces na filtrze odwrócona osmowa jest wielopoziomowy.

Natomiast stopień ograniczenia zanieczyszczeń jest w granicach 99 procent. Woda, która opuszcza filtr, jest pozbawiona pierwiastków oraz rozpuszczonych związków chemicznych o wymiarach 0,1-0,001 μm, w tym bakterii i wirusów.

Metoda odwróconej osmozy jest niezwykle skuteczna.

Filtr odwrócona osmoza - jakie ma zalety i wady?

Jeżeli chodzi o filtr odwrócona osmoza, to niektórzy zastanawiają się nad sensem usuwania z wody wszystkiego, w tym również pierwiastków, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, takich jak na przykład wapń lub magnez.

Wynika to też stąd, że na zakończenie procesu uzdatniania przeprowadzana jest mineralizacja wody, czyli sztuczne wzbogacanie jej w sole mineralne.

Filtr odwrócona osmoza - czym charakteryzują się bardziej zaawansowane wersje?

W bardziej rozbudowanych filtrach odwróconej osmoz za membraną czasami montowany jest jeszcze filtr końcowy węglowy i mineralizator.

Pierwszy dodatek jest odpowiedzialny za usuwanie gazów oraz substancji lotnych. Dzięki niemu smak i zapach wody ulega znacznej poprawie.

Natomiast drugi element nasyca wodę zlikwidowanymi całkowicie mikroelementami, takimi jak na przykład związki magnezu, wapnia czy potasu.

Filtry odwróconej osmozy produkują wodę pod bardzo niskim ciśnieniem z sieci wodociągowej i dlatego produkują one kilka litrów wody na godzinę. Ale jest to wystarczająca ilość do picia.

Warto tutaj wspomnieć jeszcze o tym, że gdy zachodzi potrzeba filtrowania całej wody, która trafia do domowej instalacji wodociągowej, to warto zainwestować w kolumny filtracyjne wypełnione na przykład:

  • złożem piaskowo-żwirowym,
  • aktywnym złożem katalitycznym,
  • żywicą jonowymienną,
  • granulowanym węglem aktywnym.

Podobne wiadomości:

do góry