Antyskalant- co to takiego? Jak działa i kiedy go stosować? | Promat-Woda technologie uzdatniania wody, filtracja

Strona główna/Firma/Aktualności/Antyskalant- co to takiego? Jak działa i kiedy go stosować?

Antyskalant- co to takiego? Jak działa i kiedy go stosować?

17 Kwietnia 2020

Wodę w przemyśle stosuje się na wiele różnych sposobów. Może być ona wykorzystywana do chłodzenia albo do ogrzewania czegoś.

Można ją też zamieniać na parę i wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej, na przykład w systemach gazowo-parowych w zaawansowanych technologicznie elektrowniach.

Bez względu na gałąź przemysłu, w której stosowana jest woda, bardzo ważna jest jej czystość. Gdy do systemu dostaje się woda o niskiej jakości, to prowadzi to do korozji oraz osadzania się kamienia w instalacji.

Filtracja na zasadzie odwróconej osmozy jest bardzo skuteczna

Najważniejszym sposobem otrzymywania wody o właściwych parametrach. jest jej oczyszczanie w procesie filtracji.
Jedną z najskuteczniejszych technologii filtracyjnych stosowanych w przemyśle jest odwrócona osmoza. Membrany osmotyczne służą do zatrzymywania większości anionów oraz kationów.

Są to cząsteczki metali ciężkich, chlorki, azotany, siarczany, sód, potas, wapń i magnez. Skuteczność filtracji z zastosowaniem odwróconej osmozy wynosi prawie 100 procent.

Jak działają antyskalanty?

Odwrócona osmoza umożliwia uzyskanie wody, która będzie miała bardzo niską zawartość soli.

W przypadku przemysłowej stacji osmotycznej, żeby ochronić membrany przed zniszczeniem, niezbędne jest zmiękczenie wody podczas wymiany jonowej.

Antyskalant jest to środek chemiczny stworzony właśnie po to, żeby zapewnić membranom osmotycznym ochronę przed zapychającymi je osadami.
Antyskalanty powstrzymują krystalizację soli i hamują powstawanie kamienia. Zadaniem tych środków chemicznych jest ochrona membran odwróconej osmozy przed efektem polaryzacji.

Antyskalanty nie dopuszczają do zaczopowania membran, a co za tym idzie, wydłużają żywotność stacji filtrującej. Natomiast jeżeli woda charakteryzuje się bardzo wysoką alkalicznością, to o wiele lepiej jest skorygować jej pH za pomocą odpowiednich kwasów.

Jaki antyskalant jest najbardziej skuteczny?

Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zabezpieczenie membran osmotycznych przed osadami, jest antyskalant, który bazuje na fosforanach lub polimerach. Zapewnia on całkowitą ochronę membran w czasie odwróconej osmozy.

Stosowanie antyskalantów jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż wymiana membran osmotycznych w instalacji osmozy przemysłowej.
Odpowiednia ilość antyskalantów jest ustalana na podstawie twardości wody. Te środki chemiczne dostarcza się do wody za pomocą profesjonalnej pompy dozującej. Stosowanie antyskalantów umożliwia wydłużenie żywotności systemu filtracyjnego oraz całej instalacji wodnej.

Podobne wiadomości:

do góry